За СМБ - видео
Каква организация е Съюзът на метролозите в България (СМБ)?
СМБ е юридическо лице с нестопанска цел.
СМБ е национална, неправителствена, неполитическа, творческо-професионална организация на дороволно и равноправно сдружили се физически и юридически лица, работещи в областите и заинтересовани от:
- осъществяване, организиране и популяризиране на дейностите в метрологията;
- осигуряване на проследимост, взаимно признаване на резултатите от измерванията, клибрирането и изпитването на средствата за измерване и осигуряване на доверие в технически валидни и надеждни резултати;
- осигуряване на качеството на измервателните процеси и средствата за измерване, на резултатите от измерванията чрез повишаване на метрологичната и техническата компетентност, метрологичното потвърждаване, акредитацията, сертификацията и метрологичните дейности в законовата метрология;
- производство, ремонт, експлоатация на технически средства за измерване, изпитване и калибриране.
СМБ е сдружение в частна полза по смисъла на Закона за юридическите лица с нестопанска цел и осъществява дейността си в полза на своите членове.
История на съюза
СМБ е приемник и продължител на професионалните традиции на Централния кабинет по качество, създаден през 1969 г., секция "Метрология" и секция "Изпитване".
СМБ е учредена на 1 ноември 1990 г. в гр. Варна. Във връзка с приемането на Закона за юридическите лица с нестопанска цел на 7 ноември 2001г. СМБ е пререгистриран.
Какви са целите на СМБ?
- Да защитатва творческите и професионалните интереси на членовете си;
- Да издига престижа на професиите им;
- Да създава условия за повишаване на творческата и професионалната им квалификация и изява;
- Да пропагандира и издига ролята и значението на метрологията, да съдейства за ефективното участие на Република България в европейските и международни структури и спогодби;
- Да съдейства за формиране на научно-техническата политика в областите, свързани с метрологичната дейност;
- Да популяризира международните постижения и иновации в метрологията, техническите средства за измерване, изпитване и калибриране;
- Да съдейства за изграждане на необходимите специфични и трайни познания, съзнание и отношение при тяхното практическо прилагане.
С какво се занимава СМБ?
СМБ осъществява своята дейност при спазване на Конституцията на Република България, законите на страната и Устава на СМБ.
За постигане на целите си СМБ изпълнява следните дейности:
- Проучва, набира и разпространява научни и технически знания, национални и международни постижения, опит чрез издаване на печатни издания, организиране на симпозиуми, конференции, семинари, дискусии, курсове, изложби и други научно-технически и информационни прояви на национално и регионално равнище, с/и без международно участие.
- Разширява контактите и сътрудничеството си с държавните институции, организации, фирми, лаборатории, институти и юридически лица с нестопанска цел, свързани с дейностите по метрология, стандартизация, сертификация, акредитация и управление на качеството.
- Съдейства, участва и дава становища при разработване, внедряване и усъвършенстване на проекти, програми, нормартивни актове, стандарти, методически, технически и други документи.
- Извършва собствена просветна, учебна, консултантска, пропагандаторска и други дейности и създава условия за свободна творческо-професионална изява на членовете си.
- Улеснява професионалните контакти и взаимодействие между своите членове в страната и сродни организации в чужбина, подпомага групови и лични инициативи, творчески изяви.
- Организира и съдейства за обучение, квалификация и преквалификация на специалистите в областта на метрологията.
- Награждава специалисти и организации за постижения и за издигане ролята и престижа на СМБ.
- Участва в организирането на защитата на творческо-професионалните интереси на своите членове.
- Оказва консултантска и финансова помощ на своите членове.
- Представлява своите членове пред държавни институции, неправителствени организации и други юридически лица по предмета на дейността си в страната и чужбина.
С кого си сътрудничи СМБ?
СМБ е редовен член на Федерацията на научно-техническите съюзи на България.
СМБ си сътрудничи с:
Органи от държавната власт:
- Български институт по метрология;
- Държавна агенция за метрологичен и технически надзор;
- Изпълнителна агенция “Българска служба за акредитация”;
- Български институт за стандартизация;
Други неправителствени организации и професионални сдружения:
- Клуб 9000;
- всички научно-технически съюзи, членове на ФНТС.
Международни организации:
- ИМЕКО (IMEKO - International Measurement Confederation) - СМБ участва активно в техническите комитети;
- EURACHEM
Кой може да членува в СМБ?
Член на СМБ може да бъде всяко физическо лице, група физически лица, обединени в дружества, формирани на териториален и професионален принцип, както и юридически лица, които приемат целите и Устава на СМБ.
Какви са правата на членовете на СМБ?
Всеки член на СМБ има право да:
- проявява свободна инициатива в духа на целите на СМБ;
- участва лично или чрез упълномощени представители в работата на органите на СМБ в съответствие с устава;
- бъде избиран за делегат, както и за член на органите за управление и контрол на СМБ;
- иска и получава информация за дейността на СМБ и неговите органи;
- ползва всички организационни и други възможности на СМБ;
- търси съдействието на СМБ за защита на професионалните, творческите и социалните си интереси;
- получи устав и членка карта или документ за колективно членство в СМБ.
Членовете на СМБ получават безплатно издаваните от СМБ информационни материали и могат да участват при преференциални условия в мероприятията, организирани от СМБ.
Какви са задълженията на членовете на СМБ?
Всеки член на СМБ е длъжен да:
- работи за изпълнение на целите и дейностите на СМБ;
- спазва Устава на СМБ;
- изпълнява решенията на ръководните органи на СМБ;
- иска и получава информация за дейността на СМБ и неговите органи;
- плаща редовно членския си внос;
- спазва правилата за професионална етика при осъществяване на дейността си.
Как се става член на СМБ?
Кандидатите за индивидуално членство подават заявление, съдържащо лични данни, до териториалното или професионалното дружество или до изпълнителното бюро на СМБ.
Кандидатите за колективно членство подават заявление до изпълнителното бюро на СМБ, което съдържа адреса им, информация за предмета на дейност и се придружава от копието от решението за съдебна регистрация.
Решенията за приемане на нови членове се взимат от дружествата или от Управителния съвет на СМБ.
Как СМБ финансира дейността си?
СМБ формира приходи от:
- членски внос;
- помощи, дарения и завещания;
- спонсорство, субсидии и други;
- лихви и дивиденти;
- издателски и други дейности, включително такси от семинари, курсове, конференции;
- ползване и стопанисване на федеративно имущество.
Размерът на членския внос се определя от Управителния съвет на СМБ в края на всяка календарна година.Членският внос се събира в рамките на първото тримесечие на всяка календарна година.
СМБ извършва допълнителна стопанска дейност за осъществяване на целите и задачите си, като издателска, информационна, консултантска и други дейности, разрешени от законодателството.
СМБ не разпределя печалба.
Каква е структурата и кои са органите на управление и контрол на СМБ?
Основна структурна единица на СМБ е дружеството. Върховен орган на СМБ е Общото събрание, което избира Управителен сувет, Контролен съвет и председател на СМБ.
Управителният съвет избира Изпълнително бюро.
СМБ се ръководи и представлява от председател, който отговаря за изпълнението на решенията на Общото събрание. Председателят се подпомага от заместник-председатели. Организацията и координацията на работата и изпълнението на решенията на Изпълнителното бюро и Управителния съвет се осъществява от секретаря на СМБ.
Мероприятия организирани от СМБ
СМБ приема за свой професионален празник деня на метролога - 20 май. Веднъж на две години СМБ съвместно с Държавната агенция за метрологичен и технически надзор и Българския институт по метрология организира научно-практическа конференция с международно участие "Метрология". Конференцията се е провеждала в гр. Велико Търново, където през 1888 г. е приет първият Закон за мерките и теглилките, както и в други градове на страната.
СМБ участва като съорганизатор в ежегодния Научен симпозиум с международно участие "Метрология и метрологично осигуряване”, провеждан от Техническия университет-София.”
СМБ провежда просветната и учебната си дейност чрез организиране на курсове и семинари на актуални теми в областта на метрологията. Темите и програмите на метрологията се разглеждат и одобряват от програмен съвет СМБ въвежда система с критерии за избор на лектори и оценява нивото на организираните мероприятия. СМБ организира и пътуващи семинари в страната и чужбина с цел послещение на места и организации, значими за метрологията.
СМБ спазва строги изисквания и работи в партньорство с държавните органи и другите неправителствени организации и професионални сдружения, за да може да предлага на своите членове и заинтересовани лица актуални теми, представени от висококвалифицирани лектори.
Актуална информация за мероприятията, организирани от СМБ, може да се получи от секретаря на СМБ.